Dudek Paragliders - Glides of Champions
0

W związku z informacjami o mogących się pojawiać problemach w trakcie użytkowania speed systemu w niektórych modelach naszych paralotni PPG, przygotowaliśmy informację z instrukcją montażu osłonek pozycjonujących bloczek:

osłonka bloczka

W Hadronach stosujemy blaszki przedłużające dźwignie trymera (Trimmer Buckle Tab Extender). Pierwsze wersje miały blaszki dłuższe niż obecnie stosowane - zmniejszyliśmy je za radą niektórych piilotów, sugerujących że mogłyby się  o nie zachaczać taśmy lub linki podczas startu. Jeśli ktoś ma dłuższe blaszki i mu faktycznie przeszkadzają, możemy dosłać krótszą ich wersję do samodzielnej wymiany.

Poniżej filmowa instrukcja wymiany:

W związku z pojawiającymi się pytaniami odnośnie możliwości likwidacji deltki mocującej górny bloczek speeda w niektórych naszych skrzydłach, chciałbym poinformować że wymiana deltki na linkę nie jest konieczna jeżeli bloczek nie wykazuje oznak zużycia a jego praca nie niszczy linki speed-systemu.

Tylko w niektórych konfiguracjach mocowania (prowadzenia linki) speed-systemu przy uprzęży, linka speed może generować moment skręcający mogący mieć wpływ na ewentualne deformowanie metalowego policzka bloczka, niszczenie linek lub blokowanie systemu.

W większości przypadków standardowe mocowanie bloczka na deltce działa poprawnie przez wiele lat.

Skrzydła, w których była zastosowana deltka to: Snake, Nucleon WRC, Hadron (od 2012), Hadron Duo 34, Hadron Cabrio 34 - slalomowa wersja taśm.

Właściciele skrzydeł, chcący pozbyć się deltki mają do wyboru:
- przysłać e-mail z numerem seryjnym skrzydła oraz adresem do wysyłki linek - wysyłki realizujemy pocztą bezpłatnie
- dostarczyć do nas skrzydło na swój koszt celem wszycia tasiemki mocującej bloczek tak jak w najnowszej wersji taśm, po zabiegu skrzydło odeślemy na nasz koszt (ta wersja jest preferowana przez nas, będziemy mogli dodatkowo ocenić ogólny stan taśm, ewentualnie coś doradzić).

Uwaga! Właściciele Hadronów - wszycie tasiemki spowoduje krótszy zakres pracy speed-systemu, tak jak to było w pierwotnej wersji taśm nośnych (dołożymy starań aby to skrócenie było jak najmniejsze).

Kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wysyłki skrzydła na adres:
DUDEK paragliders
ul. Leśna 5
89-200 Kowalewo gm.Szubin

Pozdrawiam
Dział Serwisu

Film instruktażowy pokazujący jak samodzielnie wymienić deltkę na linkę:

Istotne jest ułożenie końcówek linki przy nakładaniu na sworzeń bloczka. Linka speeda jest zakładana haczykiem na zewnątrz i linka mocująca bloczek po stronie haczyka musi być pod spodem. W takim układzie pracujący bloczek nie tnie linki policzkami. Filmy pokazują o co dokładnie chodzi:

ŹLE

DOBRZE

Niekiedy po dłuższym użytkowaniu zdarza się, że trymery samoczynnie luzują się w trakcie lotu. Czasami dzieje się tak z powodu zabrudzenia taśm (na przykład olejami, smarami), przez co stają się śliskie. Sprawdzoną metodą jest wyczyszczenie taśm za pomocą nawilżanych chusteczek higienicznych. W chwili obecnej we wszystkich tych skrzydłach naszywamy na taśmach trymera kilka rygli blokujących, co w przypadku samoczynnego luzowania ogranicza jego dystans, a tym samym minimalizuje ewentualną niesymetryczność.

Jeśli taśmy są mocno zużyte lub zabrudzone i często się luzują, należy je wymienić na nowe. Przygotowaliśmy zestaw wymienny, w którego skład wchodzą:

  • para klamer trymera z wykręcanym trzpieniem
  • para taśm trymera z ryglami blokującymi
  • niewielka ilość kleju w celu zabezpieczenia śrubek mocujących trzpień przed samowykręceniem.

W skrócie: jeśli stara klamra nie ma wykręcanej belki, to wycinamy ją piłą do metalu, a na jej miejsce wstawiamy nową. Poniżej zamieszczamy film instruktażowy.

Klamra blokująca zastąpiła we wrześniu 2010 wymienną atrapę trymera i pełni tę samą funkcję - blokuje użycie trymerów i sprawia, że skrzydło pozostaje w takiej konfiguracji, w jakiej było certyfikowane.

Pilot może przesunąć klamrę blokującą w położenie przeciwne, uzyskując tym samym możliwość dodatkowej regulacji kąta natarcia, jednak robi to ze świadomością, że w takich ustawieniach skrzydło nie było certyfikowane.

Zobacz krótką instrukcję ze zdjęciami

Fabrycznie w taśmach nośnych niektórych paralotni do września 2010 roku montowana była atrapa taśmy trymera - w tej konfiguracji skrzydło spełnia normy EN. Jeżeli chcesz uzyskać możliwość dodatkowej regulacji kąta natarcia, musisz wymienić atrapę na standardową taśmę trymera.

W tym pliku zobaczysz jak trzeba to zrobić.

Atrapa została zastąpiona klamrą blokującą (patrz wyżej).

Na zdjęciach pokazany jest sposób wiązania linek sterowniczych do oczka uchwytu sterowniczego. Tak wykonany węzeł nie rozwiązuje się - odwrotnie - przy ciągnięciu za sterówkę jeszcze mocniej się zaciska.
W ten sposób wiązane są fabrycznie sterówki i w przypadku ich samodzielnego przewiązywania koniecznie należy zawiązać je w ten sam sposób.

Instrukcja zmiany nowej linki speed systemu (gruba)

Niekiedy konieczna będzie wymiana linki speed systemu. Można to zrobić samemu, co pokazuje ta instrukcja: english version.pdf

Instrukcja zmiany linki speed systemu starszego typu (cieńszej)

Gdy przetrze się (lub zerwie) linka starego typu (cieńsza) od speed systemu, nieco trudności może sprawić prawidłowe jej przymocowanie do haczyków. Pomocna powinna być wymiana linki speeda wykonana przez Clive'a Bunce'a.

W taśmach nośnych do skrzydeł PPG stosowane są klamry trymerów, które niekiedy wymagają regulacji. Po dłuższym używaniu może zaistnieć potrzeba wymiany taśmy trymera.

Zdjęcia poniżej pokazują jak zdemontować i wymienić taśmę trymera.

O produktach

Zapraszamy do sieci naszych dystrybutorów, którymi są doświadczeni piloci i instruktorzy - oni najlepiej pomogą wam w doborze skrzydła i akcesoriów.

Dystrybutorzy

© 2018 - Dudek Paragliders
należymy do Paraglider Manufacturers Association
projekt i wykonanie Fastlan.pl