Dudek Paragliders - Glides of Champions
0

Funkcjonalność Taśm Nośnych

Również taśmy nośne staramy się dopasować do coraz większych wymagań naszych klientów.

TEA - Torque Effect Adjuster

Rozwiązanie pozwalające na eliminację efektu znoszenia paralotni w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu śmigła. TEA można regulować, dopasowując do stopnia tego zjawiska w konkretnym przypadku. Proste w użyciu, pewne w działaniu i łatwe do wyłączenia.

DCT - Double Comfort Toggle

Umożliwia używanie uchwytów sterowniczych w zależności od upodobań - w konfiguracji usztywnionej bądź miękkiej (bez konieczności zakupu dodatkowej pary uchwytów i ich wymiany). Stosowany był w starszych modelach paralotni.

TCT - Triple Comfort Toggle

System ten umożliwia używanie uchwytów sterowniczych w zależności od upodobań - w konfiguracji sztywnej, półmiękkiej, bądź miękkiej (bez konieczności zakupu dodatkowej pary uchwytów i ich wymiany). Uchwyt jest wyposażony w krętlik i Easy Keeper. Dostępna werja standard (większa) i short (mniejsza, z krótszym obwodem pętli).

TCT 3

SCT - Sport Comfort Toggle

Sportowa, miękka i komfortowa wersja uchwytów sterowniczych. Wykonane z miękkiego neoprenu dopasowują się do dłoni, a czerwona kulka ułatwia sterowanie. Uchwyt jest wyposażony w krętlik i Easy Keeper.
Rozwiązanie szczególnie przydatne dla sportowców. Dostępna werja standard (większa) i short (mniejsza, z krótszym obwodem pętli).

sct short long

ACT - Adjustable Comfort Toggle

Uchwyty sterownicze z możliwością regulacji długości pętli. Wykończone miękkim neoprenem. Wyposażone w krętlik i Easy Keeper.  Stosowane są standardowo we FreeWay'u, Mach'u 1,0 i Zig-Zag'u 2 (bez możliwości zmiany na inny). Do reszty skrzydeł może być stosowany jako opcja na życzenie klienta. Występuje w wersji podstawowej oraz z ułatwiającą sterowanie kulką i/lub pętelką do zamocowania gumy. Rozwiązanie szczególnie przydatne dla użytkowników skrzydeł acro i speed.

ACT 3m

EC - Easy Catch

Wygodna belka speed systemu. Belka przyspieszacza "Easy Catch" jest lekarstwem dla tych, którym problemy sprawia uchwycenie uciekającego w tył strzemienia. Belka jest tak skonstruowana, że strzemię to odchylone jest zawsze do przodu, pod kątem w stosunku do linek. Wykonana jest niezwykle solidnie, co gwarantuje jej długą żywotność.

EK - Easy Keeper

System mocowania sterówek do taśm nośnych, wykorzystujący silne magnesy neodymowe. Sprawia, że sterówki pewnie trzymają się taśm, a odczepianie i mocowanie przebiega łatwo i płynnie. Stosowany w większości uchwytów (TCT, ACT, SCT)

BEH - Big Ears Handle

Są to dodatkowe uchwyty do zakładania uszów, z magnesem i możliwością zablokowania zaciągniętej linki w knadze. Rozwiązanie to pozwala to przez dowolny czas utrzymywać założone uszy, zachowując możliwość pełnej kontroli lotu za pomocą sterówek.

Trim

System trymerów pozwala na dodatkową regulację kąta natarcia skrzydła. Stosowany głównie w skrzydłach PPG. System posida taśmy do zaciągania trymerów, które można wymieniać w razie potrzeby. Konieczność wymiany zachodzi po długim bądź intensywnym używaniu trymerów, na skutek zniszczenia ich powierzchni przez ostre krawędzie klamer.

Nasze nowe taśmy posiadają podziałkę z zaznaczoną pozycją zerową oraz częścią ujemną (niebieską) i dodatnią (czerwoną). Przesuwanie klamry trymera w kierunku przyrostu liczb dodatnich powoduje przyspieszenie paralotni, natomiast w kierunku rosnących wartości ujemnych jej spowolnienie. Pozycja zerowa oznacza ustawienie trymera sugerowane przez nas jako najłatwiejsze do startu, choć każdy pilot wypracuje sobie z czasem własne preferencje. Skala na podziałce ułatwia zapamiętywanie charakterystycznych pozycji takich jak, maksymalna prędkość przy locie poziomym, łatwy start przy silnym wietrze itp.

Taśmy są wyposażone w pętle ułatwiające ich zaciąganie. Zobacz instrukcję wymiany taśmy.

ELR - Easy Launch Riser

Rozdzielona taśma A, ułatwiająca start i zakładanie klap. We wszystkich produkowanych przez nas skrzydłach taśma rzędu A została rozdzielona na dwie. Do pierwszej dołączone są tylko dwie lub jedna skrajna linka, a do drugiej pozostałe.

Korzyści to daje dwojakiego rodzaju: Po pierwsze, dużo łatwiej jest zaciągnąć klapy. Nie trzeba już wyciągać rąk bardzo wysoko ponad deltki, wystarczy złapać za taśmę w pobliżu jej końca. Dodatkową zaletą jest to, że naprężone linki nie wpijają się w ręce. Po drugie, ułatwiony jest start. Wiadomo, że przy bardzo dynamicznym pociągnięciu taśm A (a ma to prawie zawsze miejsce przy starcie za wyciągarką) skrzydło ma tendencje do robienia tzw. motyla, tzn. podnoszenia najpierw końcówek, a potem środka skrzydła. Pilot może ten efekt zredukować, jeśli uchwyci tylko za wewnętrzną część rozdzielonych taśm A, a zewnętrzną (tę od klap) pozostawi luźno zwieszoną na zewnątrz rąk. W tej sytuacji skrzydło będzie ciągnięte tylko za centralną część rzędu A i nie będzie miało tendencji do przyspieszania końcówek.

Taki start jest dużo bezpieczniejszą techniką, niż stosowane przez niektórych pilotów zaginanie stabilizatorów leżącego na ziemi skrzydła do środka. Skrzydło ma wtedy mniejszą nośność na starcie, a końcówki nie zawsze odwijają się jednocześnie (co może powodować schodzenie z toru holowania).

Kiedy paralotnia znajduje się w powietrzu i linki są napięte, łatwo jest rozpoznać poszczególne taśmy. Natomiast przed startem (zwłaszcza alpejskim), taśmy stanowią jedną skręconą wiązkę. Aby ułatwić start, podstawowa taśma rzędu A (ta do stawiania skrzydła) została przez nas wyraźnie oznaczona żółtym obszyciem. Dodatkowo daje to instruktorowi możliwość rozpoznania z daleka, czy pilot złapał za właściwe taśmy.

O produktach

Zapraszamy do sieci naszych dystrybutorów, którymi są doświadczeni piloci i instruktorzy - oni najlepiej pomogą wam w doborze skrzydła i akcesoriów.

Dystrybutorzy

© 2018 - Dudek Paragliders
należymy do Paraglider Manufacturers Association
projekt i wykonanie Fastlan.pl