Dudek Paragliders - Glides of Champions
0
W ubiegłym tygodniu nabyłem NucleonXX 20 (z PA ;).
Chciałbym podziękować za skrzydło oraz za perfekcyjną procedurę sprzedaży.
Jestem bardzo miło zaskoczony kontaktem i rozmową po zamówieniu w temacie bezpieczeństwa i użytkowania nowego sprzętu. Nie spodziewałem się tak dobrego dbania o moje bezpieczeństwo. Wiedziałem, że dbacie o dostarczanie dopracowanego sprzętu, szkolenia, doradztwa, ale taka sprzedaż to miłe zaskoczenie. Gratuluję wysokiego poziomu kultury handlowo - lotniczej ;)
 
Przyznaję, że NucleonXX jest dla osób świadomych i tych którzy potrafią uczyć się właściwości paralotni. W porównaniu z Universalem 25,5 jest (hmm...) bardziej zadziorny, żywy, dynamiczny. To jest inne skrzydło. Daje również poczucie stabilności i bezpieczeństwa, bardzo sztywna konstrukcja i odporna na słabsze warunki. Nie straszy. Po kilku lotach, jestem bardzo zadowolony ze zmiany i chyba to był dobry pomysł, żeby był u mnie następcą Universala.
W tym roku już pewnie nie uda mi się sprawdzić, ale ciekaw jestem jak będzie się zachowywał w termice - na większej wysokości latanie z wyłączonym silnikiem.
PA tak jak wspominałem, nie ruszam do czasu aż "wlatam się" w skrzydło. Teraz przyzwyczajam się do standardowej konfiguracji.
 
Podsumowując, dogadam się z Nucleonem :) Dodam jeszcze, że popycha ku górze napęd od Techno-Fly Octagon.
 
Jeszcze raz dzięki za fajną współpracę. Będę dbał o bezpieczeństwo.
 
Pozdrawiam / Regards,
Łukasz Grzejszczyk
DSC08770

Test Hadrona na Ojovolador.com: http://www.ojovolador.com/eng/read/tests/hadron/

The pilots of the Pikes Peak Powered Paragliding Club have been testing the new Hadron 26m this week. Our home launch field is in Falcon Colorado at 6900msl, this presents certain performance challenges for both motors and wings. I have tested several Reflex designs here and my experience has been that they require a long and fast run out to launch and are not terrifically agile in slow mode. They have all been fast in full Reflex mode but require a really high RPM to maintain level flight.

My experience with the Hadron has been nothing like this. The Hadron is super agile in slow trim. Cranks and banks as well as anything I have flown within my humble skill level. The climb rate is fantastic easily exceeding my 27m standard wing, even in full Reflex I was climbing like a rocket. At this point I cannot exactly quantify how much extra-RPM it requires in full Reflex since I don't have a tach installed but it didn't seem like much. The wing is quite fast in both slow and fast trim settings, not Plasma fast, but fast enough. Handling is precise and predictable. I love to foot drag and the wing responded very well to being slowed down with heavy break input and power. Flare authority is very good. Take-off's have been easy with both forwards and even light wind reverses. The wing is noticeably light at 6.0kg for the 26m.

As you can tell I'm really jazzed about this wing and have allot more "testing" to do before I send it back. I suspect I'll be ordering my own when I do. I don't deal equipment, just sharing my enthusiasm for a great product and showing my appreciation for being able to demo it. I love playing with new toys :)

Hope to see lots of you at Salton Sea and Beach Blast !

Alex...

Today I tested the Hadron 20mt , excellent wing , fast , great lift, i could not believe the lift on a no wind condition take off, nice and ease at take off, nice control when is over you , (inflating smoothly and without violence ), smooth , fast & stable thru the sky, nice penetration at 0 trimers, maintaining level and speed @ 1/4" of power on my polini engine, and when trimers out the increase in speed and stability is just big ,nice balance of speed and rpm, with the trimmers full out and wing tip steering is just fast thru the sky & i love how the canopy slowdown when landing,and the bottom end of the flare is a dream ...
can't wait to have one

JC Perren

Poniżej skrót opinii przesłanej do nas przez nowego mistrza Polski, Grzegorza Krzyżanowskiego:

"Sprawdzone prędkości: trymery zaciągnięte 38 km/h, odpuszczone 51 km/h, trymery odpuszczone i pelna belka - 59 km/h.

Przy prędkości około 60 km/h lecąc na Plasmie 22 potrzebowałem maksymalnych obrotow na moim silniku Miniplane Top 80 tj. 9500 rpm (4,5 litra na godzinę), Hadron wymaga tylko 8500 rpm (3,5 litra na godzinę).

Skrzydło zaskakuje łatwością startu. Nawet przy bezwietrzu można go postawić alpejką. Jest dość szybkie na minimalnych prędkościach, wiec wymaga nieco szybszego biegu podczas startu. Podczas lotu precyzyjnego na tyczkach zwraca uwagę łatwość wejścia skrzydła w zakręt. Skrzydło lekko się steruje - minimalne zaciągnięcie sterówek powoduje głęboki zakręt.
Przy wyjściu z zakrętu skrzydło nabiera wysokości, wiec trzeba wcisnąć belkę, żeby nie minąć tyczki. Bardzo dobrze reaguje na balans ciałem. Praktycznie podczas przelotów nawigacyjnych nie musiałem wykorzystywać sterówek.

Hadron jest stabilny w trudnych turbulentnych warunkach. Podczas nawigacji prędkościowej na Polish Open w warunkach turbulentnych skrzydło nie założyło mi żadnej klapy w locie na pełnej prędkości.

Gdy po raz pierwszy wystartowałem na tym skrzydle, już po paru minutach go zrozumiałem. Hadron daje poczucie bezpieczeństwa. Krótkie drogi sterowania dają pełną kontrolę nad skrzydłem. Jego mała "pazerność" na moc daje wielkie możliwości w konkurencjach ekonomicznych i ekonomiczno-prędkościowych.

Super się na nim lata! Skrzydło zachęca do zabawy nad ziemią.

Dziękuję!"


Informacja przesłana przez naszego południowoafrykańskiego dealera, instruktora i rekordzistę, Tony'ego Gibsona:

Dudek is the Worlds best PPG wings!

French open
The French Open Paramotor Championships (concluded on June 3rd) were unsurprisingly won by Pascal Vallee on a Hadron proto, followed by a David Muzellec on a Nucleon. In the female category triumphed David's wife, Sandrine Muzellec (Nucleon).

Polish open
Polish Open Paramotor Championships were held at Masłów airfield, from May 30th to June 4th 2011. Polish champion title in the most popular PF1 class was claimed by Grzegorz Krzyżanowski, flying a Hadron proto.
The weather cooperated with the organisers and 20 participants quickly completed 10 tasks.
As mentioned, 1st place in the most popular PF1 class (single person, foot launch) was taken by Grzegorz Krzyżanowski on a Hadron proto.

British open
Pascal Vall'ee wins the British Open..the second  trophy for the Frenchman in a few weeks. Flying the New Reflex wing from Dudek the Hadron!!!

And Last year with us in South Africa
Dudek was 1st and 3rd in PF1 and 1st in PL1

Hell the comp season is just starting in Europe and 3 wins in PF1 in 3 comps. Brilliant going guess who is the sole supplier of Dudek in SA. Yes you are right it is Flying Unlimited.
Don’t fly something else when you can have the best. Call me for a quote on a Dudek wing and give yourself the edge to win the next comp. (...)

I suggest you all start training now to get your Dudek Hadron to get on top of your flying game and stand a chance to win.

Regards
Tony Gibson
Flying Unlimited, South Africa

Długo czekałem na pojawienie się następcy Colta. Późną jesienią 2016 odnotowałem, że Dudek Paragliders wreszcie wypuszcza w świat coś co jest w stanie powalczyć z konkurencją. Od tej pory marzyłem o tym by go dosiąść i osobiście to sprawdzić.

Okazja pojawiła się w marcu 2017 gdy dostałem się na zawody Winter Cup w Słowenii. Wiosenna górska termika w trakcie zawodów z całą pewnością musiała dać mi potrzebne informacje do oceny tej konstukcji. Zawody w pierwszym terminie nie odbyły się więc na dobry począterk zrobiłem kilka holi na macierzystym lotnisku w Krępie Słupskiej. Tu poznaliśmy się po raz pierwszy i już pojawiły się pierwsze wnioski. Na zawody pojechałem z przekonaniem, że Colt 2 będzie dawał mi więcej przestrzeni na taktykę a nie na pilnowanie skrzydła.

Muszę tu wyjaśnić, że nie mam zbyt wielu okazji do poznania innych skrzydeł z klasy EN-C więc moje odczucia są w relacji do skrzydła, na którym aktualnie latam od kilku lat na zawodach i xc – Triple Seven Gliders QUEEN. Są też jak najbardziej subiektywne.

Na „papierze” są to bardzo podobne skrzydła. Identyczne wydłużenie i obciążenie powierzchni, dłuższe liny i nieco mniejsze wypłaszczenie pozwalało sądzić, że zachowują się podobnie.

Konstrukcja:

  • 3 rzędy z trzema linami w rzędzie „A”

  • Shark Nose usztywniony żyłkami

  • usztywnienia żyłkowe w tylnej części żeber

  • mini ribs na spływie

  • nowe automatyczne sloty czyszczące na stabilach

  • usprawniony speed system

  • wydłużenie 6,2

  • miękkie i regulowane rzepem sterówki z kulkami i nowoczesnymi magnesami

  • uchwyty sterownicze na taśmach „C”

  • liny bezoplotowe

Sterówki – osobiście nie lubię miękkich z kulkami, może jest to kwestia przyzwyczajenia? Można w prawdzie wyregulować rzepem wielkość uchwytu ale w warunkach zimowego latania, w grubych rękawicach, nie jest to praktyczne, szczególnie gdy często musiałem korzystać z nawigacji. Na szczęście jest to tylko opcja przy zakupie skrzydła.

Miękkie sterówki mogą być wygodne dla przelotowców. Tu nie ma potrzeby wyjmowania dłoni i łatwiej używa się uchwytów na taśmach „C”. Kulki? Myślę, że są zbędne.

Uchwyty posiadają krętliki i nowego typu zapięcia magnetyczno-mechaniczne „Smart Lock”. Działają bardzo dobrze. Sterówki pracują bardzo przyjemnie, nie są zbyt twarde czy zbyt długie. Takie lubię.

Uchwyty na taśmach „C” - położone są w wygodnym miejscu tuż przy deltce. Ta pozycja pozwala sprawnie kontrolować skrzydło w locie na „trymowej” i na „speedzie”. Sprawdzają się na holu. W grubych zimowych rękawicach obsługiwałem je trzema palcami.

Speedsystem – działa bajecznie płynnie i lekko. Najlepszy jaki znam. Nie jest zbyt długi ani twardy. Termika bezchmurna jest jak bieganie po lesie z zawiązanymi oczami – pełna niespodzianek.W czasie czterech dni zawodów dostałem dwa „fronty” na 1/2 i na pełnej belce. Latałem doważony więc i „atrakcje” były z pewnością dynamiczniejsze. Sam moment wejścia podwinięcia był dość szybki. Wyjście spokojne. Szybka reakcja sterówkami i... lecimy dalej.

Klapy – brak. Tę wyprodukowaną przeze mnie na lotnisku oceniam na spokojną. Skrzydło nie skacze raptownie do przodu i łatwo można utrzymać kierunek lotu.

Duże uszy – Colt 2 ma 3 linki w rzędzie „A” więc uszy nie są zbyt duże. Używa się ich łatwo, lot jest stabilny i wychodzą same.

Holowanie – skrzydło wstaje łatwo, w całości, nie ma tendencji do zostawania z tyłu. Uchwyty na taśmach „C” poprawiają bezpieczeństwo holu i są skuteczne. Podobnie start „alpejką”. Skrzydło podnosimy taśmami „A” zwanymi ELR (Easy Launch Riser) dając się łatwo kontrolować.

Termika – latałem w górnym zakresie wagowym (118 kg w przedziale 95-120). Zupełnie nie robiło to problemów w słabych warunkach. W silnych kominach stawiałem skrzydło na stabilu wkręcając się w rdzeń. Byłem w stanie lepiej wykorzystać noszenie niż szybsze glajty wyższych klas. Skrzydło jest zwrotne i przyjemne w prowadzeniu. Nie jest zbyt „gadatliwe”, nie straszy i nie terzeba zbytnio go pilnować, oczywiście jak na EN-C.

Kolorystyka utrzymana jest zgodnie z koncepcją Czterech Żywiołów: Powietrza, Wody, Ziemi i Ognia. Jest, dynamiczna, niebanalna i może się podobać. Ja lubię chłodniejsze kolory i smuklejsze linie. „Woda”podoba mi się najbardziej.

Wrażenia ogólne – Colt 2 jest nowoczesną konstrukcją o wyważonym charakterze. Wykonane starannie w technologii laserowej całkowicie w Polsce, nie budzi zastrzeżeń - poziom światowy. Ma wszystkie rozwiązania techniczne obowiązujące aktualnie. Wydłużenie czaszy 6,2 jest umiarkowane w tej klasie i świadczy o rozważnym podejściu konstruktora do tego ważnego parametru. Zastosowano m.in. „Shark Nose” i dodatkowe żyłkowe usztywnienia wewnątrz płata zapewniające sztywność i wierność kształtu konstrukcji. Skrzydło daje poczucie spokoju nad głową i solidności, może to jednak uśpić czujność mniej doświadczonych pilotów. Zdecydowanie warto wybrać się z Coltem 2 na Trening Bezpieczeństwa i oswoić się z tym.

Colt 2 jest skrzydłem przeznaczonym dla doświadczonych pilotów latających aktywnie. Daje poczucie solidności i jest przyjemne w obsłudze. Z pewnością sprawdzi się na długich przelotach jak i na zawodach wspierając pilota skupionego na taktyce czy nawigacji. Tak było w moim przypadku na zawodach Winter Cup 2017 w Słowenii, w 4 taskach wylatałem około 14 godzin, zająłem 11 miejsce na 23 w klasie Sport i 73 w klasie Open. Z wyniku jestem zadowolony i myślę, że jest to spora zasługa Colta 2.

Dziękuję firmie DUDEK PARAGLIDERS za wypożyczenie skrzydła i możliwość sprawdzenia go w „boju”. Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą w konstruowaniu jeszcze lepszych glajtów a pilotom wybór kolejnego skrzydła.

Waldemar Janiszewski

www.aquila.net.pl

Wyniki:

http://fastretrieve.com/XTC/results/index.htm

Odbyliśmy z Grześkiem Szafrańskim specjalną dyskusję na temat Codena. Ogólna uwaga - ja mam już ok. 50 godz na tym skrzydle a Grzesiek ok 20 godz i... obaj jesteśmy coraz większymi fanami tej maszyny.

Plusy:

Skrzydło stabilne i przewidywalne. Brazylijski warun jest naprawdę agresywny i trzeba często ryzykować lot nad terenem bez dróg i cywilizacji. Lądowanie oznacza szmat drogi przez skalistą pustynię i krzaczyska. W tych warunkach Coden daje komfort długiego przeskoku i penetracji. Przykład: W swoim rekordowym locie Olympio Faissol (470km) miał przeciętny przeskok 5,3 km. W moim locie (299,98 :-( ) przeciętny przeskok wynosił 6,3km.
Skrzydło bezpieczne ale w rękach doświadczonego pilota. Potrafi w turbulentnym kominie zrzucić połówkę ale nie idą za tym poważniejsze konsekwencje. Daje to też komfort lotu w trudnym terenie i trudnych warunkach, ze świadomością, że skrzydło jest Twoim sprzymierzeńcem, o ile nie robisz wyjątkowych głupot :-)

Skrzydło szybkie. Często na trasie doganiam innych pilotów na Icepeak'ach 6 czy Enzo. To jest jednak trochę pochodna taktyki lotu. Tutaj pierwsza faza przelotu (ok. 100km) to latanie na małej wysokości 900-1100m npm i trzeba po prostu przetrwać do 10 -11. Później podstawy się podnoszą. Szybkość skrzydła zresztą testowaliśmy z Wojtkiem Maliszewskim chociażby na Schmittenhohe, gdzie Wojtek wygrywał taska a ja na ogół dolatywałem w 10-15.
Skrzydło "chodzi" za ręką i jest zwrotne. Nawet w trudnych, turbulentnych kominach zachowuje się poprawnie. Czasem potrafi wylecieć z poszarpanego komina ale to raczej rzadkość. Każdemu kompowi to się zdarza. Ja przećwiczyłem tę sytuację dzisiaj ale nie winię glajta. Warun od kilku dni jest poszarpany.
Stabilne na "speedzie". Nigdy nie miałem żadnych przygód na speedzie a prędkości są przyzwoite. Może nawet jest "zbyt" stabilne i odrobina większej prędkości kosztem odrobiny stabilności mogłaby go nieco podrasować. W końcu to skrzydło dla bardzo doświadczonych pilotów.

Minusy:

Jeśli coś jest do poprawienia to krążenie w słabych noszeniach. Może jednak jestem przeważony. Latam w przedziale 119-120 a moim zdaniem 115-116 jest lepszym obciążeniem. Planuję na wiosnę zmienić uprząż na lżejszą o ok. 4 kg i jak jeszcze zrzucę 3-4 kg to dowiem się wszystkiego :-)

To takie uwagi na gorąco. Ogólnie skrzydło szybkie, nośne, przewidywalne i stabilne na pełnym speedzie. Dla zawodników i przelotowców to cechy podstawowe.

PS. Przyszedł mi jeszcze jeden zwrot, który dobrze opisuje Codena. To taki glajt "zintegrowany wewnętrznie". Zastanawialiśmy się jeszcze z chłopakami do czego by się można przypieprzyć i ... nie ma do czego.

Jacek Profus

O produktach

Zapraszamy do sieci naszych dystrybutorów, którymi są doświadczeni piloci i instruktorzy - oni najlepiej pomogą wam w doborze skrzydła i akcesoriów.

Dystrybutorzy

© 2018 - Dudek Paragliders
Website by Fastlan.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem